S radostí oznamujeme, že náš milý kolega Václav Cvrček byl jmenován profesorem pro obor Český jazyk. Gratulujeme!
Všechny nástroje pro práci s korpusovými daty jsou umístěny na portále www.korpus.cz, kde je k dispozici zejména korpusový vyhledávač KonText, nástroj pro vyhodnocování variant SyD a další, ale také manuál ve formě Wiki a poradnu pro uživatele.
S radostí oznamujeme, že náš milý kolega Václav Cvrček byl jmenován profesorem pro obor Český jazyk. Gratulujeme!
Zveřejnili jsme další aktualizaci korpusu současné psané češtiny SYN, jehož verze 10 nyní po zahrnutí publicistiky z roku 2020 dosahuje téměř 4,9 miliardy slov.
Na konci ledna byla zveřejněna verze 14 paralelního korpusu InterCorp. Přehled všech změn a vylepšení oproti předchozí verzi najdete v historií verzí na wiki ČNK.
Korpus DIALEKT se v nově zveřejněné verzi 2 rozrostl na 223 tisíc slov. Aktualizaci korpusu doplňuje nová verze aplikace Mapka, která byla rozšířena o nové funkce, např. o možnost uložit si vlastní mapové vrstvy s body zakreslenými uživatelem.
Zveřejnili jsme korpus InterCorp verze 13ud, který obsahuje stejné texty jako verze 13, ale v alternativní anotaci podle standardu Universal Dependencies. Tato anotace je na rozdíl od původní verze ve všech jazycích srovnatelná a zahrnuje také syntax.
Zveřejnili jsme další aktualizaci korpusu současné psané češtiny SYN, jehož verze 9 nyní po zahrnutí publicistiky z roku 2019 přesahuje velikost 4,7 miliardy slov. SYN verze 10 s daty z roku 2020 bude k dispozici na začátku příštího roku.
Šestý ročník konference Translation in Transition se uskuteční v září 2022 v Praze. Abstrakty příspěvků přijímáme do 14. 2. 2022. Podrobnější informace najdete ve druhém callu na konferenčním webu.
Tým Českého národního korpusu hledá posily na místa „Vědecký pracovník v oboru korpusová lingvistika„, „Vývojář softwarových nástrojů / webových aplikací“ a „Informatik pro práci s texty v XML„.
Evropský projekt CLS INFRA vydal výzvu k podávání žádostí o stáže, jejichž cílem je pomoci výzkumníkům pracujícím v oblasti computational literary studies získat podporu a přístup k infrastruktuře v jedné ze zúčastněných institucí (včetně ČNK).
Zveřejnili jsme novou verzi aplikace Mapka pro práci s mluvenými a nářečními korpusy. Mezi nové prvky patří například přidané Historické členění nebo možnost uložit si vlastní mapovou vrstvu se zakreslenými body.
Dne 12. dubna 2022 přednesl prof. Martin Hlipert online přednášku: Life is too short for long words: Studying English clippings in language use and in the laboratory (PDF)
Ve dnech 14. a 16. května 2019 nás navštívil prof. George Mikros a přednesl dvě přednášky: Predicting the author’s gender using computational stylistic methods (PDF) Stylometric analysis and machine learning methods (PDF)
Dne 20. 3. 2019 nás navštívil prof. Achim Rabus, který působí na univerzitě v německém Freiburgu. Tématem jeho přednášky bylo představení webové platformy SpoCo a její využití při práci s mluvenými korpusy. SpoCo: a bottom-up initiative to build Slavic spoken corpora Abstract In the talk, the SpoCo infrastructure for Slavic (and non-Slavic) spoken (and non-spoken) […]
Dne 12. 3. 2019 nás navštívil dr. Maarten Janssen, který působí na nejstarší portugalské univerzitě. Představil nám nástroj na práci s korpusy, resp. s daty připravenými pro korpusové zpracování, nazvaný Teitok. TEITOK – a web-based platform for viewing, creating, and editing corpora Abstract In this talk I will give a general overview of TEITOK, an […]
Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky Dr. Michael Ramscar. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 26. a 27. dubna 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky profesor Stefan Th. Gries. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 11. a 12. řijna naše pozvání přijal profesor Rafał Ludwik Górski a přednesl v ÚČNK a na Filozofické fakultě dvě předášky.
3. a 4. května 2016 se uskutečnily přednášky korpusového lingvisty Alana Partingtona. 3. 5. 2016 v Ústavu Českého národního korpusu: Corpus-assisted Discourse Studies (CADS): Good Practices and Potential Pitfalls 4. 5. 2016 hlavní budova FF UK: “Why are you English all so anti-European?” A corpus-assisted discourse study (CADS) of “stay or leave?” arguments on the […]
V dubnu 2016 navštívil Prahu americký lingvista Mark Davies, odborník na design korpusů a práci s nimi, zejména analýzu synchronní i diachronní variace. Přednesl dvě přednášky, jednu na půdě hlavní budovy Filozofické fakulty UK (pondělí 11. 4. 2016) a druhou v rámci interního semináře Ústavu Českého národního korpusu (úterý 12. 4. 2016). Více informací včetně […]
V listopadu 2014 se uskutečnily dvě přednášky Wolfganga Teuberta. 24. listopadu 2014 na Filozofické fakultě UK náš host přednesl přednášku Building onto the corpus-driven approach: a wider look on meaning a 25. listopadu 2014 v Ústavu Českého národního korpusu přednášku Corpus linguistics and meaning of lexical items: how to distinguish grief from mourning. Abstrakty přednášek: […]
Na Filozofické fakultě UK se konaly kurzy ukrajinštiny pro zaměstnance a studenty fakulty, které organizoval Ústav východoevropských studií FF UK. Určené byly pro mírně pokročilé, začátečníky se znalostí azbuky a začátečníky bez znalosti azbuky. V srpnu proběhne ještě jeden on-line kurz s 10 účastníky.
Tři měsíce od počátku války na Ukrajině vydalo Nakladatelství Karolinum ve spolupráci s platformou Publi volně dostupnou učebnici Léčíme česky: čeština pro sestry a jiné zdravotníky. Na její přípravě pracovala studentka Roksolana Fedorenko z Ústavu anglofonních literatur a kultur, filologickou a metodologickou oporu zajistil Petr Čermák z Ústav románských studií.
Český egyptologický ústav FF UK pořádá ve spolupráci s Mezinárodním výborem pro egyptská a súdánská archeologická muzea a sbírky (CIPEG) a Mezinárodní radou muzeí (ICOM) půldenní sympozium, jehož cílem je představit zahraničním kurátorům egyptologických sbírek výzkumy ČEgÚ v Egyptě a zejména jeho nedávné výsledky.
Od konce dubna se na hlavní budově fakulty konají kurzy českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky organizované Pražským ruským protiválečným výborem (Пражский российский антивоенный комитет) společně s Akademickým centrem Borise Němcova pro výzkum Ruska FF UK. Nabídka se rozšířila také o základní školní předměty a zájmové kroužky.
Seznam závěrečných projektů a jejich publikační výsledky jsou zveřejněny na webových stránkách GA UK v oddíle „přehled projektů“.
Katedra divadelní vědy | Katedra psychologie | Ústav informačních studií a knihovnictví | Ústav srovnávací jazykovědy | finanční účetní | referent/ka grantového oddělení | referent/ka Oddělení doktorského studia a akademických kvalifikací | vedoucí/ho Ekonomického oddělení
Válka skončila, ale mír nenastal. Historická adventura FF UK odehrávající se v českém pohraničí vyhrála na festivalu Games for Change v New Yorku. Odhalte v ní staré křivdy a zapomenuté události. Kde je hranice mezi spravedlností a pomstou? A rozhodnete se stejně, když půjde o vlastní rodinu?
Soutěž GA UK je jedním z primárních zdrojů prostředků určených pro grantovou podporu studentské vědy na Univerzitě Karlově.
Archeologický tým Českého egyptologického ústavu FF UK během terénních prací na jaře 2022 objevil a zdokumentoval hrobku staroegyptského hodnostáře jménem Vahibre-meri-Neit z konce 26. nebo počátku 27. dynastie. Jde o největší balzamovací depozit, jaký byl dosud v Egyptě nalezen.