Zveřejnili jsme další aktualizaci korpusu současné psané češtiny SYN, jehož verze 10 nyní po zahrnutí publicistiky z roku 2020 dosahuje téměř 4,9 miliardy slov.
Všechny nástroje pro práci s korpusovými daty jsou umístěny na portále www.korpus.cz, kde je k dispozici zejména korpusový vyhledávač KonText, nástroj pro vyhodnocování variant SyD a další, ale také manuál ve formě Wiki a poradnu pro uživatele.
Zveřejnili jsme další aktualizaci korpusu současné psané češtiny SYN, jehož verze 10 nyní po zahrnutí publicistiky z roku 2020 dosahuje téměř 4,9 miliardy slov.
Na konci ledna byla zveřejněna verze 14 paralelního korpusu InterCorp. Přehled všech změn a vylepšení oproti předchozí verzi najdete v historií verzí na wiki ČNK.
Korpus DIALEKT se v nově zveřejněné verzi 2 rozrostl na 223 tisíc slov. Aktualizaci korpusu doplňuje nová verze aplikace Mapka, která byla rozšířena o nové funkce, např. o možnost uložit si vlastní mapové vrstvy s body zakreslenými uživatelem.
Zveřejnili jsme korpus InterCorp verze 13ud, který obsahuje stejné texty jako verze 13, ale v alternativní anotaci podle standardu Universal Dependencies. Tato anotace je na rozdíl od původní verze ve všech jazycích srovnatelná a zahrnuje také syntax.
Zveřejnili jsme další aktualizaci korpusu současné psané češtiny SYN, jehož verze 9 nyní po zahrnutí publicistiky z roku 2019 přesahuje velikost 4,7 miliardy slov. SYN verze 10 s daty z roku 2020 bude k dispozici na začátku příštího roku.
Šestý ročník konference Translation in Transition se uskuteční v září 2022 v Praze. Abstrakty příspěvků přijímáme do 14. 2. 2022. Podrobnější informace najdete ve druhém callu na konferenčním webu.
Tým Českého národního korpusu hledá posily na místa „Vědecký pracovník v oboru korpusová lingvistika„, „Vývojář softwarových nástrojů / webových aplikací“ a „Informatik pro práci s texty v XML„.
Evropský projekt CLS INFRA vydal výzvu k podávání žádostí o stáže, jejichž cílem je pomoci výzkumníkům pracujícím v oblasti computational literary studies získat podporu a přístup k infrastruktuře v jedné ze zúčastněných institucí (včetně ČNK).
Zveřejnili jsme novou verzi aplikace Mapka pro práci s mluvenými a nářečními korpusy. Mezi nové prvky patří například přidané Historické členění nebo možnost uložit si vlastní mapovou vrstvu se zakreslenými body.
Dne 12. dubna 2022 přednesl prof. Martin Hlipert online přednášku: Life is too short for long words: Studying English clippings in language use and in the laboratory (PDF)
Ve dnech 14. a 16. května 2019 nás navštívil prof. George Mikros a přednesl dvě přednášky: Predicting the author’s gender using computational stylistic methods (PDF) Stylometric analysis and machine learning methods (PDF)
Dne 20. 3. 2019 nás navštívil prof. Achim Rabus, který působí na univerzitě v německém Freiburgu. Tématem jeho přednášky bylo představení webové platformy SpoCo a její využití při práci s mluvenými korpusy. SpoCo: a bottom-up initiative to build Slavic spoken corpora Abstract In the talk, the SpoCo infrastructure for Slavic (and non-Slavic) spoken (and non-spoken) […]
Dne 12. 3. 2019 nás navštívil dr. Maarten Janssen, který působí na nejstarší portugalské univerzitě. Představil nám nástroj na práci s korpusy, resp. s daty připravenými pro korpusové zpracování, nazvaný Teitok. TEITOK – a web-based platform for viewing, creating, and editing corpora Abstract In this talk I will give a general overview of TEITOK, an […]
Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky Dr. Michael Ramscar. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 26. a 27. dubna 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky profesor Stefan Th. Gries. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 11. a 12. řijna naše pozvání přijal profesor Rafał Ludwik Górski a přednesl v ÚČNK a na Filozofické fakultě dvě předášky.
3. a 4. května 2016 se uskutečnily přednášky korpusového lingvisty Alana Partingtona. 3. 5. 2016 v Ústavu Českého národního korpusu: Corpus-assisted Discourse Studies (CADS): Good Practices and Potential Pitfalls 4. 5. 2016 hlavní budova FF UK: “Why are you English all so anti-European?” A corpus-assisted discourse study (CADS) of “stay or leave?” arguments on the […]
V dubnu 2016 navštívil Prahu americký lingvista Mark Davies, odborník na design korpusů a práci s nimi, zejména analýzu synchronní i diachronní variace. Přednesl dvě přednášky, jednu na půdě hlavní budovy Filozofické fakulty UK (pondělí 11. 4. 2016) a druhou v rámci interního semináře Ústavu Českého národního korpusu (úterý 12. 4. 2016). Více informací včetně […]
V listopadu 2014 se uskutečnily dvě přednášky Wolfganga Teuberta. 24. listopadu 2014 na Filozofické fakultě UK náš host přednesl přednášku Building onto the corpus-driven approach: a wider look on meaning a 25. listopadu 2014 v Ústavu Českého národního korpusu přednášku Corpus linguistics and meaning of lexical items: how to distinguish grief from mourning. Abstrakty přednášek: […]
Od začátku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině přijala naše fakulta více než 40 studentů a studentek z Ukrajiny. Naprostou většinu z nich tvoří takzvaní freemoveři – tedy ti, kteří jsou stále studenty ukrajinských univerzit, ale nemohou v současné chvíli pokračovat ve studiu ve své rodné zemi.
V mimořádném přijímacím řízení se mohou přihlašovat k bakalářskému a navazujícímu magisterskému studiu začínajícímu v akademickém roce 2022/2023 cizinci, kterým byla v ČR poskytnuta dočasná ochrana v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.
Největší venkovní populárně naučná akce v ČR, na které se za FF UK představí Ústav pro archeologii, Fonetický ústav a Ústav východoevropských studií, se koná ve středu 22. června na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici v Praze 6. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Katedra psychologie | Katedra sociální práce | Ústav českých dějiny | administrátor/-ka veřejných zakázek | finanční manažer oddělení stavebně-investičních projektů | referent/ka grantového oddělení | referent/ka oddělení informačních systémů | vedoucí oddělení informačních systémů
Oldřich Čepelka absolvoval na FF UK v letech 1966–1971 z oborů sociologie a ekonomie, v roce 1977 získal doktorát. O sobě tento čtyřiaosmdesátiletý absolvent říká, že není ničím výjimečný, i když se po 44 letech vrátil na Univerzitu Karlovu, aby si na FHS UK dodělal „velký doktorát". Vyvrací tím stereotypní představu toho, jak vypadá nejen doktorand, ale především senior.
V pátek 17. června převzali noví profesoři dekrety z rukou Petra Gazdíka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Slavnostní akt proběhl ve velké aule Karolina Univerzity Karlovy.
Historik, publicista a absolvent Filozofické fakulty UK byl na letošním veletrhu Svět knihy oceněn v kategorii Světové dějiny s knihou <i>Od Principa k Trumpovi</i>. Mezi dalšími laureáty byl letos také významný historik a pedagog prof. Robert Kvaček, který obdržel Cenu Miroslava Ivanova za celoživotní dílo v literatuře faktu.
Mezinárodní konference s podtitulem „role vzdělávání, pedagogiky, osvěty a sociálně pedagogické péče“ se koná 23.–24. 6. v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského a na Katedře pedagogiky FF UK. Mezi hlavní témata konference patří význam pedagogických institucí a organizací, profesní pedagogické identity a utváření osobní identity.
Dnes byly na adrese http://hodnoceni.ff.cuni.cz/results zveřejněny výsledky evaluací za letní semestr 2021/2022.