ČNK zveřejňuje diachronní korpus OnomOs sestavený badateli Katedry českého jazyka FF OU. Korpus obsahuje texty z vybraných čísel (Rudého) Práva od 20. let 20. stol. do současnosti a zahrnuje také anotaci jmenných entit.
Všechny nástroje pro práci s korpusovými daty jsou umístěny na portále www.korpus.cz, kde je k dispozici zejména korpusový vyhledávač KonText, nástroj pro vyhodnocování variant SyD a další, ale také manuál ve formě Wiki a poradnu pro uživatele.
ČNK zveřejňuje diachronní korpus OnomOs sestavený badateli Katedry českého jazyka FF OU. Korpus obsahuje texty z vybraných čísel (Rudého) Práva od 20. let 20. stol. do současnosti a zahrnuje také anotaci jmenných entit.
Gratulujeme kolegům k zisku standardních projektů GAČR: Jiří Milička uspěl s grantem Velké jazykové modely prizmatem korpusové lingvistiky a tým Hany Skoumalové bude řešit projekt Česká frazeologie a proměny jejího užívání v dobových a žánrových kontextech.
Vydali jsme novou verzi aplikace KWords. Mezi hlavní novinky patří to, že s její pomocí můžete analyzovat texty ve více než 30 jazycích a při identifikaci prominentních jednotek lze využívat lemmatizaci a tagování (tzv. keymorph analýza). Nově lze k aplikaci přistupovat také pomocí API.
Od září můžeme díky podpoře TA ČR pracovat na projektu HiČKoK – Historie češtiny v korpusovém kontinuu. Ve spolupráci s ÚJČ AV ČR, NK ČR a ÚFAL MFF UK se hodláme vytvořit jednotně značkovaný korpus, který bude zahrnovat texty pokrývající 8 staletí vývoje češtiny.
Byla zveřejněna verze 16 paralelního korpusu InterCorp. Díky aktualizaci balíčku OpenSubtitles se korpus zvětšil téměř trojnásobně a přibylo 20 dalších jazyků. Přehled všech změn a vylepšení oproti předchozí verzi najdete v historii verzí.
Zveřejnili jsme verzi 2.0 aplikace Mapka pro práci s mluvenými a nářečními korpusy. Má vylepšený vzhled, intuitivnější ovládání a doplněný obsah: množství ukázek z mluvených korpusů a popisy nářečních rysů všech oblastí, podskupin, úseků a typů.
Naši kolegové byli úspěšní v soutěži programu TA ČR SIGMA a získali dva projekty: Historie češtiny v korpusovém kontinuu (hlavní řešitel dr. Martin Stluka) a Víceslovné jednotky pro digitální vzdělávání (hlavní řešitelka dr. Marie Kopřivová).
Zpřístupnili jsme korpus Totalita, diachronní korpus psané češtiny z období komunistického režimu (1948–1989). Korpus vznikl jako materiálové báze slovníku zveřejněného již v roce 2010.
Na začátku roku jsme s kolegy z JÚĽŠ spustili seriál Česko-slovenské slovo týdne. Nový díl se objeví vždy v pondělí ráno, sloupky pak v pátečním vydání přetiskuje jak český Deník N, tak slovenský Denník N.
Dne 12. dubna 2022 přednesl prof. Martin Hlipert online přednášku: Life is too short for long words: Studying English clippings in language use and in the laboratory (PDF)
Ve dnech 14. a 16. května 2019 nás navštívil prof. George Mikros a přednesl dvě přednášky: Predicting the author’s gender using computational stylistic methods (PDF) Stylometric analysis and machine learning methods (PDF)
Dne 20. 3. 2019 nás navštívil prof. Achim Rabus, který působí na univerzitě v německém Freiburgu. Tématem jeho přednášky bylo představení webové platformy SpoCo a její využití při práci s mluvenými korpusy. SpoCo: a bottom-up initiative to build Slavic spoken corpora Abstract In the talk, the SpoCo infrastructure for Slavic (and non-Slavic) spoken (and non-spoken) […]
Dne 12. 3. 2019 nás navštívil dr. Maarten Janssen, který působí na nejstarší portugalské univerzitě. Představil nám nástroj na práci s korpusy, resp. s daty připravenými pro korpusové zpracování, nazvaný Teitok. TEITOK – a web-based platform for viewing, creating, and editing corpora Abstract In this talk I will give a general overview of TEITOK, an […]
Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky Dr. Michael Ramscar. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 26. a 27. dubna 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky profesor Stefan Th. Gries. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 11. a 12. řijna naše pozvání přijal profesor Rafał Ludwik Górski a přednesl v ÚČNK a na Filozofické fakultě dvě předášky.
3. a 4. května 2016 se uskutečnily přednášky korpusového lingvisty Alana Partingtona. 3. 5. 2016 v Ústavu Českého národního korpusu: Corpus-assisted Discourse Studies (CADS): Good Practices and Potential Pitfalls 4. 5. 2016 hlavní budova FF UK: “Why are you English all so anti-European?” A corpus-assisted discourse study (CADS) of “stay or leave?” arguments on the […]
V dubnu 2016 navštívil Prahu americký lingvista Mark Davies, odborník na design korpusů a práci s nimi, zejména analýzu synchronní i diachronní variace. Přednesl dvě přednášky, jednu na půdě hlavní budovy Filozofické fakulty UK (pondělí 11. 4. 2016) a druhou v rámci interního semináře Ústavu Českého národního korpusu (úterý 12. 4. 2016). Více informací včetně […]
V listopadu 2014 se uskutečnily dvě přednášky Wolfganga Teuberta. 24. listopadu 2014 na Filozofické fakultě UK náš host přednesl přednášku Building onto the corpus-driven approach: a wider look on meaning a 25. listopadu 2014 v Ústavu Českého národního korpusu přednášku Corpus linguistics and meaning of lexical items: how to distinguish grief from mourning. Abstrakty přednášek: […]
FF UK podala celkem 50 žádostí, úspěšnost navržených projektů tedy činí 30 procent a v rámci soutěže standardních projektů 35 procent. V kategorii JUNIOR STAR uspěla dr. Veronika Dulíková z Českého egyptologického ústavu FF UK, které agentura schválila i standardní projekt, a dr. Nikola Paillereau z Fonetického ústavu FF UK.
Do roku 2027 se FF UK bude podílet na česko-tchajwanském projektu zkoumajícím odolnost dodavatelských řetězců. Centrum je součástí multiprojektu, v němž tchajwanská vláda podporuje rozvoj polovodičového prostředí v ČR. Na české straně se FF UK projektu účastní společně s dalšími třemi fakultami, PF UK, PřF UK a FSV UK, která je zároveň hlavním koordinátorem.
Nacházíte se v tíživé životní situaci a přemýšlíte o studiu na Filozofické nebo jiné fakultě Univerzity Karlovy? Do konce roku je možné podat si jednu přihlášku ke studiu zdarma.
Zvláštní číslo vydané ve španělštině soustředí přes dvacet studií věnovaných přítomnosti Kafkova díla v hispanoamerické literatuře 20. a 21. století. Přispěli do něj renomovaní autoři z osmi zemí evropského a amerického kontinentu. Editorkou hispanistického čísla je prof. Anna Housková z Ústavu románských studií FF UK.
Uchazeči o studium se na doktorské programy otevírané v akademickém roce 2024/2025 mohou přihlašovat od 1. prosince 2023 do 30. března 2024 (na programy v cizím jazyce) a do 30. dubna 2024 (na programy v českém jazyce).
Navštivte prezentace všech studijních programů v nabídce FF UK. Dozvíte se veškeré informace o přijímacích zkouškách, jak se na ně připravit a co od nich očekávat. Seznámíte se s jednotlivými ústavy a katedrami, které zde představí všechny své studijní programy, a mezi prezentacemi si můžete popovídat se zástupci studentských spolků u stánků na chodbách FF UK.
Klub autorů literatury faktu a Fakulta filozofická Západočeské univerzity slavnostně předali 17. listopadu 2023 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje ocenění za studentské práce. Cenu Jaroslava Golla obdrželi Martin Šenk, dr. Michal Vokurka a Jonáš Vicherek. Cena oceňuje a popularizuje práce studentů historických věd.
Kurz Ústavu hudební vědy FF UK v rámci celoživotního vzdělávání je určen všem, kteří si chtějí prohloubit znalosti na přijímací zkoušku do studijního programu Hudební věda, ale též pro ty, kteří by se rádi seznámili se základy odborné muzikologické práce a rozšířili si znalosti zejména v oblasti dějin hudby a hudební teorie. Nově je možné kurz zakoupit i jako dárkový poukaz.
Odborníci ze tří fakult Univerzity Karlovy, Pedagogické, Filozofické a Matematicko-fyzikální ve spolupráci s Asociací za lepší ICT vyvinuli řešení unikátního AI asistenta pro žáky a učitele základních škol. Začali na něm pracovat ještě před vzestupem ChatGPT. Na rozdíl od něj jejich chatbot „nehalucinuje“, ale plní svůj účel, jímž je připravit žáky na přijímací zkoušky.