Všechny nástroje pro práci s korpusovými daty jsou umístěny na portále www.korpus.cz, kde je k dispozici zejména korpusový vyhledávač KonText, nástroj pro vyhodnocování variant SyD a další, ale také manuál ve formě Wiki a poradnu pro uživatele.
Ke konci roku 2020 byly zveřejněny nové verze mluvených korpusů ORTOFON a ORATOR. Celkový objem jazykového materiálu zahrnutého do korpusů ORTOFON v2 a ORATOR v2 se oproti jejich původním verzím přibližně zdvojnásobil.
S hrdostí oznamujeme zveřejnění monitorovacích korpusů ONLINE mapujících český web, tj. internetovou žurnalistiku, diskuse a sociální sítě, a to od roku 2017 do současnosti. Korpusy vznikají ve spolupráci se společností Dataweps, mají více než 6 mld. tokenů a jsou pravidelně každý den aktualizovány!
V aplikaci Slovo v kostce přibyl zcela nový srovnávací mód, který umožňuje srovnávání slovních profilů dvou a více zadaných slov podobně, jako to dělá SyD.
Byl zveřejněn rozvrh korpusových seminářů magisterského studia pro zimní semestr 2020/2021. Rozvrh je k dispozici v menu Studium > Magisterská výuka.
Nástroj Treq na vyhledávání překladových ekvivalentů se dočkal aktualizace podkladových dat, která nyní odpovídají verzi 12 paralelního korpusu InterCorp. Dále byly doplněny slovníky, takže nyní je možné vyhledávat nejenom v překladech z/do češtiny a angličtiny, ale také z/do španělštiny.
Mapka je interaktivní mapová aplikace určená pro práci s korpusy mluvené češtiny, zejména s korpusem nářečním. Spojuje v sobě několik různých funkcí, jednou z nich je prezentace charakteristických rysů nářečních oblastí ČR v podobě ukázek autentických projevů mluvčích.
Nová kolektivní monografie Registry v češtině v řadě Studie z korpusové lingvistiky shrnuje výsledky projektu Jazyková variabilita v CNC, jehož cílem bylo vytvořit empirický model variability textů v češtině. Kniha podrobně zachycuje celý projekt, zejména pak proces ustavení textových registrů.
Tým badatelů z Českého národního korpusu se zúčastní tříletého prestižního mezinárodního projektu, který je financován britskou institucí Arts and Humanities Research Council. Cílem projektu vedeného profesorem Neilem Bermelem z univerzity v Sheffieldu je zmapovat a uživatelům jazyka srozumitelně předložit dva protikladné jazykové jevy. Prvním z nich je chybějící slovní tvar, v češtině např. infinitiv ke […]
Bylo spuštěno hodnocení kurzů zimního semestru 2019/2020. Hodnotit můžete do 2. února 2020. Více informací
Ve dnech 14. a 16. května 2019 nás navštívil prof. George Mikros a přednesl dvě přednášky: Predicting the author’s gender using computational stylistic methods (PDF) Stylometric analysis and machine learning methods (PDF)
Dne 20. 3. 2019 nás navštívil prof. Achim Rabus, který působí na univerzitě v německém Freiburgu. Tématem jeho přednášky bylo představení webové platformy SpoCo a její využití při práci s mluvenými korpusy. SpoCo: a bottom-up initiative to build Slavic spoken corpora Abstract In the talk, the SpoCo infrastructure for Slavic (and non-Slavic) spoken (and non-spoken) […]
Dne 12. 3. 2019 nás navštívil dr. Maarten Janssen, který působí na nejstarší portugalské univerzitě. Představil nám nástroj na práci s korpusy, resp. s daty připravenými pro korpusové zpracování, nazvaný Teitok. TEITOK – a web-based platform for viewing, creating, and editing corpora Abstract In this talk I will give a general overview of TEITOK, an […]
Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky Dr. Michael Ramscar. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 26. a 27. dubna 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky profesor Stefan Th. Gries. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 11. a 12. řijna naše pozvání přijal profesor Rafał Ludwik Górski a přednesl v ÚČNK a na Filozofické fakultě dvě předášky.
3. a 4. května 2016 se uskutečnily přednášky korpusového lingvisty Alana Partingtona. 3. 5. 2016 v Ústavu Českého národního korpusu: Corpus-assisted Discourse Studies (CADS): Good Practices and Potential Pitfalls 4. 5. 2016 hlavní budova FF UK: “Why are you English all so anti-European?” A corpus-assisted discourse study (CADS) of “stay or leave?” arguments on the […]
V dubnu 2016 navštívil Prahu americký lingvista Mark Davies, odborník na design korpusů a práci s nimi, zejména analýzu synchronní i diachronní variace. Přednesl dvě přednášky, jednu na půdě hlavní budovy Filozofické fakulty UK (pondělí 11. 4. 2016) a druhou v rámci interního semináře Ústavu Českého národního korpusu (úterý 12. 4. 2016). Více informací včetně […]
V listopadu 2014 se uskutečnily dvě přednášky Wolfganga Teuberta. 24. listopadu 2014 na Filozofické fakultě UK náš host přednesl přednášku Building onto the corpus-driven approach: a wider look on meaning a 25. listopadu 2014 v Ústavu Českého národního korpusu přednášku Corpus linguistics and meaning of lexical items: how to distinguish grief from mourning. Abstrakty přednášek: […]
Ve dnech 31. března a 1. dubna 2014 přednesl Geoffrey Leech na Filozofické fakultě UK přednášky The past, present and future of English corpus linguistics: a personal perspective a The rise of cos and downfall of for: changes in English reason conjunctions over thge past 100 years. Abstrakty ke stažení: Geoffrey Leech FF UK Praha […]
Kateřina Holubová spustila na začátku pandemie web podporující dálkovou výuku pro neslyšící a nedoslýchavé i vyřídila stovky žádostí o radu. Za to – ale i za další prospěšné aktivity – byla před několika dny oceněna cenou ministra školství pro vynikající studenty a absolventy.
Knihovny FF UK od středy 13. 1. 2021 v omezeném režimu opět budou půjčovat knihy studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy*. Výdej knih bude obnoven. Věnujte prosím zvýšenou pozornost podmínkám služby.
Univerzita Karlova nebo jednotlivé fakulty nakupují velké množství bibliografických a plnotextových databází. Podívejte se na přehledový seznam databází, které lze využívat v roce 2021.
Nabídku mohou využít studenti i zaměstnanci UK.
Katedra jihoslovanských a balkanistických studií | Katedra sociální práce | Ústav germánských studií
Rektor UK a primátor hlavního města Prahy před koncem roku podepsali partnerskou smlouvu a založili tím společný projekt, který významně přispěje k užšímu propojení aktivit akademické sféry, města a široké veřejnosti. Svou činnost zahajuje nový zapsaný ústav Kampus Hybernská.
Anonymní elektronické hodnocení kurzů probíhá od 5. do 24. ledna. Výsledky včetně slovních komentářů budou zveřejněny před začátkem letního semestru.
E-learningový kurz je zaměřený na akademickou integritu a zásady etiky vědecké práce. Stávající zaměstnanci a doktorandi mají povinnost tímto kurzem projít nejpozději do 31. března 2021.
Doc. Marek Jakoubek z Ústavu etnologie FF UK získal Čestné uznání Bulharské akademie věd za přínos k bulharistice. Ocenění mu bylo uděleno za etablování bulharistického výzkumného centra v Plzni. Na vybudování obdobného centra na půdě pražského ústavu pracuje v současné době.