Byla zveřejněna nová verze korpusu česky psané polooficiální internetové komunikace NET. Korpus je ve verzi 2 třikrát větší a zahrnuje internetové diskuse a blogy z více než 120 domén.
Všechny nástroje pro práci s korpusovými daty jsou umístěny na portále www.korpus.cz, kde je k dispozici zejména korpusový vyhledávač KonText, nástroj pro vyhodnocování variant SyD a další, ale také manuál ve formě Wiki a poradnu pro uživatele.
Byla zveřejněna nová verze korpusu česky psané polooficiální internetové komunikace NET. Korpus je ve verzi 2 třikrát větší a zahrnuje internetové diskuse a blogy z více než 120 domén.
ČNK zveřejňuje Old Bailey Corpus se záznamy soudních procesů konaných v Londýně v letech 1720–1913. OBC se tak vedle EEBO stává dalším diachronním korpusem angličtiny přístupným přes KonText, pro oba je k dispozici podrobný kurz.
Byl zveřejněn rozvrh korpusových seminářů magisterského studia pro letní semestr 2020/2021. Rozvrh je k dispozici v menu Studium > Magisterská výuka.
Ke konci roku 2020 byly zveřejněny nové verze mluvených korpusů ORTOFON a ORATOR. Celkový objem jazykového materiálu zahrnutého do korpusů ORTOFON v2 a ORATOR v2 se oproti jejich původním verzím přibližně zdvojnásobil.
S hrdostí oznamujeme zveřejnění monitorovacích korpusů ONLINE mapujících český web, tj. internetovou žurnalistiku, diskuse a sociální sítě, a to od roku 2017 do současnosti. Korpusy vznikají ve spolupráci se společností Dataweps, mají více než 6 mld. tokenů a jsou pravidelně každý den aktualizovány!
V aplikaci Slovo v kostce přibyl zcela nový srovnávací mód, který umožňuje srovnávání slovních profilů dvou a více zadaných slov podobně, jako to dělá SyD.
Nástroj Treq na vyhledávání překladových ekvivalentů se dočkal aktualizace podkladových dat, která nyní odpovídají verzi 12 paralelního korpusu InterCorp. Dále byly doplněny slovníky, takže nyní je možné vyhledávat nejenom v překladech z/do češtiny a angličtiny, ale také z/do španělštiny.
Mapka je interaktivní mapová aplikace určená pro práci s korpusy mluvené češtiny, zejména s korpusem nářečním. Spojuje v sobě několik různých funkcí, jednou z nich je prezentace charakteristických rysů nářečních oblastí ČR v podobě ukázek autentických projevů mluvčích.
Nová kolektivní monografie Registry v češtině v řadě Studie z korpusové lingvistiky shrnuje výsledky projektu Jazyková variabilita v CNC, jehož cílem bylo vytvořit empirický model variability textů v češtině. Kniha podrobně zachycuje celý projekt, zejména pak proces ustavení textových registrů.
Ve dnech 14. a 16. května 2019 nás navštívil prof. George Mikros a přednesl dvě přednášky: Predicting the author’s gender using computational stylistic methods (PDF) Stylometric analysis and machine learning methods (PDF)
Dne 20. 3. 2019 nás navštívil prof. Achim Rabus, který působí na univerzitě v německém Freiburgu. Tématem jeho přednášky bylo představení webové platformy SpoCo a její využití při práci s mluvenými korpusy. SpoCo: a bottom-up initiative to build Slavic spoken corpora Abstract In the talk, the SpoCo infrastructure for Slavic (and non-Slavic) spoken (and non-spoken) […]
Dne 12. 3. 2019 nás navštívil dr. Maarten Janssen, který působí na nejstarší portugalské univerzitě. Představil nám nástroj na práci s korpusy, resp. s daty připravenými pro korpusové zpracování, nazvaný Teitok. TEITOK – a web-based platform for viewing, creating, and editing corpora Abstract In this talk I will give a general overview of TEITOK, an […]
Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky Dr. Michael Ramscar. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 26. a 27. dubna 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky profesor Stefan Th. Gries. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 11. a 12. řijna naše pozvání přijal profesor Rafał Ludwik Górski a přednesl v ÚČNK a na Filozofické fakultě dvě předášky.
3. a 4. května 2016 se uskutečnily přednášky korpusového lingvisty Alana Partingtona. 3. 5. 2016 v Ústavu Českého národního korpusu: Corpus-assisted Discourse Studies (CADS): Good Practices and Potential Pitfalls 4. 5. 2016 hlavní budova FF UK: “Why are you English all so anti-European?” A corpus-assisted discourse study (CADS) of “stay or leave?” arguments on the […]
V dubnu 2016 navštívil Prahu americký lingvista Mark Davies, odborník na design korpusů a práci s nimi, zejména analýzu synchronní i diachronní variace. Přednesl dvě přednášky, jednu na půdě hlavní budovy Filozofické fakulty UK (pondělí 11. 4. 2016) a druhou v rámci interního semináře Ústavu Českého národního korpusu (úterý 12. 4. 2016). Více informací včetně […]
V listopadu 2014 se uskutečnily dvě přednášky Wolfganga Teuberta. 24. listopadu 2014 na Filozofické fakultě UK náš host přednesl přednášku Building onto the corpus-driven approach: a wider look on meaning a 25. listopadu 2014 v Ústavu Českého národního korpusu přednášku Corpus linguistics and meaning of lexical items: how to distinguish grief from mourning. Abstrakty přednášek: […]
Ve dnech 31. března a 1. dubna 2014 přednesl Geoffrey Leech na Filozofické fakultě UK přednášky The past, present and future of English corpus linguistics: a personal perspective a The rise of cos and downfall of for: changes in English reason conjunctions over thge past 100 years. Abstrakty ke stažení: Geoffrey Leech FF UK Praha […]
Věnujte prosím pozornost informaci o aktuálním provozu knihoven FF UK.
Interdisciplinární badatelský tým při Ústavu pro archeologii FF UK uzavírá několikaletý výzkum mimořádného nálezu – bohatě vybaveného dívčího hrobu z doby prvních Přemyslovců. Jeho výsledky představí tým badatelů prostřednictvím kolektivní monografie s názvem Krajina středověké Prahy, cizojazyčné studie a nové expozice Národního muzea.
Dnes byl na stránkách Knihovny FF UK zveřejněn seznam nových titulů ve fondech fakultních knihoven za říjen 2020 až leden 2021. Seznam všech 1337 nově nakoupených či zpracovaných titulů tříděných dle tematických skupin najdete na webu Knihovny FF UK. Podívejte se, co pro vás máme nového.
Krev je i přes covidovou pandemii stále stejně potřebná. V průběhu celého března ji mohou přijít darovat studenti, zaměstnanci i absolventi Univerzity Karlovy.
V roce 2011 vyšly překlady emeritního profesora anglické literatury na FF UK Martina Hilského v jednosvazkové publikaci Dílo. Nyní nakladatelství Academia na tento počin navazuje knihou Shakespearova Anglie: Portrét doby, fascinující a pečlivě dokumentovanou publikací, která by měla čtenářům pomoci pochopit Shakespearovu tvorbu do ještě větší hloubky.
Nedávno skončený rok 2020 přinesl nečekané výzvy a omezení, které dosud neměly ve světě obdoby. V tomto příspěvku přinášíme výběr toho nejdůležitějšího, co se v knihovnách FF UK v roce 2020 i přes specificky náročné podmínky povedlo uskutečnit.
Katedra psychologie | Ústav české literatury a komparatistiky | ekonom/technik
Platforma absolventů Didaktiky anglického jazyka na FF UK má za cíl propojit absolventy fakulty s pedagogy a studenty učitelství, aby mezi sebou mohli sdílet zkušenosti z pedagogické praxe. Setkání s názvem „Máme si co říct“ se konalo 11. února 2021.
Neomezený přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny ČR a dalších institucí byl studentům, pedagogům a vědeckým pracovníkům nově prodloužen do konce června.