Zpřístupnili jsme korpus Totalita, diachronní korpus psané češtiny z období komunistického režimu (1948–1989). Korpus vznikl jako materiálové báze slovníku zveřejněného již v roce 2010.
Všechny nástroje pro práci s korpusovými daty jsou umístěny na portále www.korpus.cz, kde je k dispozici zejména korpusový vyhledávač KonText, nástroj pro vyhodnocování variant SyD a další, ale také manuál ve formě Wiki a poradnu pro uživatele.
Zpřístupnili jsme korpus Totalita, diachronní korpus psané češtiny z období komunistického režimu (1948–1989). Korpus vznikl jako materiálové báze slovníku zveřejněného již v roce 2010.
Na začátku roku jsme s kolegy z JÚĽŠ spustili seriál Česko-slovenské slovo týdne. Nový díl se objeví vždy v pondělí ráno, sloupky pak v pátečním vydání přetiskuje jak český Deník N, tak slovenský Denník N.
Nástroj Treq na vyhledávání překladových ekvivalentů se dočkal aktualizace podkladových dat, která nyní odpovídají verzi 15 paralelního korpusu InterCorp.
Byl zveřejněn rozvrh korpusových seminářů magisterského studia pro letní semestr 2022/2023. Rozvrh je k dispozici v menu Studium > Magisterská výuka.
Ve spolupráci s ÚČL AV ČR jsme vytvořili nový korpus současné české poezie (KSP). Obsahuje básnické texty publikované v letech 1990–2020 knižně i na literárních serverech. Rozsahem (35 mil. slov) se řadí k největším korpusům svého druhu na světě.
S radostí oznamujeme, že náš milý kolega Václav Cvrček byl jmenován profesorem pro obor Český jazyk. Gratulujeme!
Zveřejnili jsme další aktualizaci korpusu současné psané češtiny SYN, jehož verze 10 nyní po zahrnutí publicistiky z roku 2020 dosahuje téměř 4,9 miliardy slov.
Na konci ledna byla zveřejněna verze 14 paralelního korpusu InterCorp. Přehled všech změn a vylepšení oproti předchozí verzi najdete v historií verzí na wiki ČNK.
Dne 12. dubna 2022 přednesl prof. Martin Hlipert online přednášku: Life is too short for long words: Studying English clippings in language use and in the laboratory (PDF)
Ve dnech 14. a 16. května 2019 nás navštívil prof. George Mikros a přednesl dvě přednášky: Predicting the author’s gender using computational stylistic methods (PDF) Stylometric analysis and machine learning methods (PDF)
Dne 20. 3. 2019 nás navštívil prof. Achim Rabus, který působí na univerzitě v německém Freiburgu. Tématem jeho přednášky bylo představení webové platformy SpoCo a její využití při práci s mluvenými korpusy. SpoCo: a bottom-up initiative to build Slavic spoken corpora Abstract In the talk, the SpoCo infrastructure for Slavic (and non-Slavic) spoken (and non-spoken) […]
Dne 12. 3. 2019 nás navštívil dr. Maarten Janssen, který působí na nejstarší portugalské univerzitě. Představil nám nástroj na práci s korpusy, resp. s daty připravenými pro korpusové zpracování, nazvaný Teitok. TEITOK – a web-based platform for viewing, creating, and editing corpora Abstract In this talk I will give a general overview of TEITOK, an […]
Ve dnech 27. a 28. listopadu 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky Dr. Michael Ramscar. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 26. a 27. dubna 2017 přednesl na Filozofické fakultě UK dvě přednášky profesor Stefan Th. Gries. Abstrakty obou přednášek jsou k dispozici zde.
Ve dnech 11. a 12. řijna naše pozvání přijal profesor Rafał Ludwik Górski a přednesl v ÚČNK a na Filozofické fakultě dvě předášky.
3. a 4. května 2016 se uskutečnily přednášky korpusového lingvisty Alana Partingtona. 3. 5. 2016 v Ústavu Českého národního korpusu: Corpus-assisted Discourse Studies (CADS): Good Practices and Potential Pitfalls 4. 5. 2016 hlavní budova FF UK: “Why are you English all so anti-European?” A corpus-assisted discourse study (CADS) of “stay or leave?” arguments on the […]
V dubnu 2016 navštívil Prahu americký lingvista Mark Davies, odborník na design korpusů a práci s nimi, zejména analýzu synchronní i diachronní variace. Přednesl dvě přednášky, jednu na půdě hlavní budovy Filozofické fakulty UK (pondělí 11. 4. 2016) a druhou v rámci interního semináře Ústavu Českého národního korpusu (úterý 12. 4. 2016). Více informací včetně […]
V listopadu 2014 se uskutečnily dvě přednášky Wolfganga Teuberta. 24. listopadu 2014 na Filozofické fakultě UK náš host přednesl přednášku Building onto the corpus-driven approach: a wider look on meaning a 25. listopadu 2014 v Ústavu Českého národního korpusu přednášku Corpus linguistics and meaning of lexical items: how to distinguish grief from mourning. Abstrakty přednášek: […]
Prezentace knihy, nominované na Magnesii Literu v kategorii naučná literatura, se koná už 30. března od 16:00 na hlavní budově FF UK v místnosti P104. Z autorů z FF UK se zúčastní doc. Libuše Heczková a doc. Jan Wiendl, dále prof. Vladimír Papoušek z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, doc. Jiří Brabec z Masarykova ústavu a ředitel Nakladatelství Akropolis Filip Tomáš.
Sesbíraná data budou sloužit k zmapování situace a jako podklad pro hlavní činnost ombudsmanky i celé fakulty směrem k prevenci, transparentnosti i nastavování pravidel pro řešení konkrétních situací.
V Den učitelů 28. 3. se budou na půdě FF UK konat protestní akce, které mají upozornit na systémové podfinancování humanitních a společenských věd. Půjde o veřejnosti otevřené přednáškové a debatní pásmo o úloze humanitních věd v 21. století a jejich přínosu pro řešení aktuálních společenských výzev.
Akademické obce většiny filozofických a humanitně zaměřených fakult budou na Den učitelů v úterý 28. března protestovat proti dlouhodobému podfinancování humanitních oborů. Jeden z doprovodných programů v Praze se bude konat na hlavní budově FF UK formou přednášek, debat a happeningů zaměřených na nezbytnost humanitních věd pro společnost.
Tato epizoda Balastu si své jméno vypůjčila ze seriálu kapitána florbalistů FF UK Karla Srnského, který pohovoří o možnostech sportovní reprezentace na fakultě. Vedoucí Katedry tělesné výchovy FF UK Věra Hrazdírová pak odpoví, jak trefné jsou stereotypy ohledně sportujících filozofů a kolik profesionálních sportovců na FF UK studuje.
Nové číslo časopisu <i>Estetika: The European Journal of Aesthetics</i>, na němž se podílí Katedra estetiky FF UK, vyšlo 15. března 2023. Obsahuje pět vědeckých studií, knižní recenze a kratší souhrnné studie o dění v jedné z oblastí estetického bádání.
Vedení Univerzity Karlovy (UK) a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) obdrželo v minulém týdnu několik otevřených dopisů, jež reagují na situaci na Katedře sociální práce (KSOCP). Tyto dopisy v různých formách konstatují, že současné vedení FF UK přivedlo KSCOP do kritického stavu, a to buď svou nečinností, nebo dokonce snahou katedru z blíže nespecifikovaných důvodů zlikvidovat. Z našeho pohledu je […]
Debata <i>“I am singing”: Prague Debate on the Legacy of Henry Miller</i> se bude konat 31. března 2023 od 18:00 na hlavní budově FF UK v místnosti 326. Program organizuje a moderuje vyučující zahraničního studijního programu ECES na FF UK dr. Ondřej Skovajsa.
Filozofická fakulta UK podala v říjnu 2022 v rámci této soutěže 49 nových projektových žádostí, z toho 15 bylo úspěšně přijato k financování.